کاربرد الیاف پلی استر و روش تولید آن (به اختصار)

الیاف پلی استر در دسته الیاف مصنوعی قرار می گیرد. الیاف مصنوعی به گروهی از الیاف گفته می شود که بصورت صنعتی توسط انسان تولید می گردد. این الیاف در طبیعت وجود ندارند، اما می توانند ریشه طبیعی داشته باشند.

01 الیاف مصنوعی انواع مختلفی دارد. اما هم اکنون بیش از هشتاد درصد بازار مصرف الیاف مصنوعی به الیاف پلی استر اختصاص یافته و روز به روز مصرف آن در حال افزایش است. الیاف پلی استر از نظر خواص، جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی مانند پنبه محسوب می شود.

روش تولید الیاف پلی استر به این صورت است که مذاب پلیمر با فشار زیاد از داخل صفحات رشته ساز عبور داده می شود. سپس تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل و در مجموع به صورت دسته ای از الیاف در می آید. در مراحل بعدی با کشش و چین زنی و عملیات حرارتی، ضمن آرایش یافتگی مولکولی و تثبیت حرارتی، به صورت الیاف کوتاه (استیپل) در اندازه های دلخواه برش داده شده و عدل بندی می شوند.

یک خاصیت بسیار مهم پلی استر، قابلیت بازیافت چندین  باره آن است. از این رو مواد اولیه مورد استفاده برای تولید الیاف پلی استر از دو منبع تهیه می شود:

  • مذاب یا گرانول نو پالایشگاهی
  • پرک بازیافتی که در واقع از خرد کردن و شستشوی انواع بطری و . . . از جنس PET تهیه می شود.

در حال حاضر به لحاظ صرفه اقتصادی و قدرت رقابت پذیری، تولید اغلب الیاف پلی استر بخصوص الیاف مورد استفاده در صنایع فرش، موکت، پارچه های نبافته، پرکن های کالای خواب، لایی های ایزوگام و . . . از مواد بازیافتی حاصل از انواع بطری نوشابه، آب معدنی و غیره انجام می پذیرد.

شرکت ارج گستر پویا موفق به طراحی، ساخت و تحویل دهیکلیه ماشین آلات خط تولید نوع بازیافتی در ایران شدهاست و از توانمندی تولید ماشین آلات خط تولید الیاف از مواد پالایشگاهی (کتان تایپ و های تناسیتی)برخوردار می باشد.


مطالب مرتبط:

روشهای تولید الیاف پلی استر

 

مواد اولیه الیاف مصنوعی

 

تاریخچه تولید الیاف مصنوعی

 

مشخصات فنی الیاف پلی استر